Python nedir?

Python, Guido Van rossum adlı hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlayan Python; C ve C++ gibi programlama dillerine kıyaslarsak şöyle sonuçlar elde edebiliriz.

  1. Daha kolay öğrenilir.
  2. Program geliştirme sürecini kısaltır yani hızlı yazılır.
  3. Yukaridaki verilen programlama dillerine aksine ayrı bir derleyici ihtiyaci duymaz.
  4. Hem daha okunaklı, hem daha temiz kodsal söz dizimine sahiptir.

Python’un bu ve buna benzer özelliklerinden dolayı, dünya çapında ün sahibi büyük kuruluşlar ( GoogleYahoo! ve Dropbox gibi) bünyelerinde herzaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor.

onesignall-logo

Mesela pek çok büyük şirketin Python bilen programcılara iş olanağı sunduğu, Python’un baş geliştiricisi Guido Van Rossum‘un 2005 ile 2012 yılları arasında Google’de çaliştığını, 2012 yılının sonlarında doğru ise Dropbox şirketine geçtiğini söylersek, bu programlama dilinin önemi ve geçerliliğini herhalde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

Bu arada Python dilinin, her nekadar Python Programlama dili ile ilgili çoğu görsel malzemenin üzerine yılan resmi olarak görsek de, Python kelimesi aslında çoğu kişinin zannetiği aksine Piton anlamına gelmiyor. Python programlama dili ismini, Guido Van Rossum’un çok sevdiği Monty Python adlı altı kişilik bir ingiliz komedi grubun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden gelmektedir.